Covid Challenge – ruszyliśmy z akcją inżynierskiej pomocy dla służby zdrowia

Proste respiratory, bezpieczniejsze kombinezony czy innowacyjne metody dekontaminacji to przykłady potrzeb służby zdrowia, niezbędnych do zatrzymania epidemii koronawirusa. Rozwiązania tych problemów mogą dostarczyć ochotnicy, którzy wezmą udział w wyzwaniu Covid Challenge. Tydzień temu rozpoczęliśmy akcję, dzięki której najlepsze projekty uzyskają wsparcie w realizacji, a pomysłowe metody działania zostaną nagłośnione i trafią do potrzebujących pomocy szpitali i placówek medycznych.

Do działania pro bono zainspirowały nas… zawody robotyczne ERC

Od wielu lat wspieramy organizację międzynarodowych zawodów ERC, w których uczestniczą dziesiątki zespołów młodych inżynierów z całego świata. Doświadczenie współpracy z takimi grupami oraz świadomość, jak zaawansowane i profesjonalne mogą być ich projekty, sprawiły, że wspólnie z Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN postanowiliśmy zorganizować akcję Covid Challenge. Istotne jest, że to nie zwykły konkurs, ale akcja wspierająca faktyczną walkę o życie ludzi, która dotyczy nas wszystkich. Chcemy, żeby to wyzwanie było narzędziem, dzięki któremu innowacje mogą zostać nakierowane na realne potrzeby. Dlatego zdecydowaliśmy, że nasz zespół zaangażuje się w tej projekt pro bono.

Już ponad 30 zgłoszonych pomysłów!

W ciągu zaledwie 6 dni od rozpoczęcia naboru na stronie www.covidchallenge.pl trafiło do nas już ponad 30 innowacyjnych pomysłów. Najpopularniejsze kategorie to w tej chwili maseczki ochronne z wydajnym filtrem, nieparujące przyłbice, które można sterylizować i systemy monitorowania stanu pacjentów na dużą skalę. Kilka ze zgłoszonych projektów to propozycje spoza listy, jednak mające swoje zastosowanie w walce z koronawirusem. Co ciekawe, akcja wzbudza zainteresowanie zarówno wśród grup z pomysłami do natychmiastowej realizacji, jak i przedsiębiorstw chcących przeorganizować swoją produkcję na czas zwalczania pandemii.

Covid Challenge – kto może się zgłosić?

Akcję kierujemy do młodych naukowców, studentów i innowacyjnych przedsiębiorców chcących wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, aby realnie wesprzeć polską służbę zdrowia w walce z epidemią koronawirusa. Głównym celem inicjatywy jest opracowanie przez uczestników rozwiązań do szybkiego wdrożenia, które będą w stanie efektywnie wspierać pracę lekarzy i pielęgniarek. Narzędzia, nad których stworzeniem będą pracować uczestnicy akcji, mają odpowiedzieć na zapotrzebowanie zgłoszone przez sam personel medyczny. Na liście najpilniejszych potrzeb stworzonej przez medyków znalazły się między innymi: uproszczony respirator, narzędzie do masowej terapii tlenowej, lepszy system nagłośnienia dla kombinezonów ochronnych czy innowacyjny sposób zabezpieczania karetek pogotowia – to podstawowe rozwiązania, bez których skuteczna, długofalowa walka z epidemią będzie niemal niemożliwa. W formularzu zgłoszeniowym każdy z rejestrujących się może wybrać, czy chce, aby jego pomysł był upubliczniony w formie open licence, czy też nie.

Etap II – Giełda Pomysłów

Pierwszym etapem akcji jest trwająca obecnie rejestracja zainteresowanych uczestników na stronie internetowej i zebranie od nich pomysłów na rozwiązanie jednego lub więcej problemów z bazy. Drugim etapem będzie tzw. Giełda Pomysłów. Trafią na nią najlepiej rokujące rozwiązania, które na giełdzie będą promowane i zaprezentowane docelowym użytkownikom oraz podmiotom mogącym zapewnić wsparcie w ich realizacji.  Zakładamy także wsparcie dla najbardziej obiecujących pomysłów w dotarciu do decydentów oraz pozyskaniu funduszy na realizację prototypów tak, aby zaproponowane rozwiązania mogły realnie trafić do potrzebujących jednostek medycznych w jak najkrótszym czasie.

Zgłoszenia będą oceniane przez ekspertów z instytucji, będących partnerami merytorycznymi akcji. Zostali nimi już: Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJCM oraz Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej informacji na temat Covid Challenge, bazę potrzebnych rozwiązań i szczegóły dotyczące nadsyłanych zgłoszeń można znaleźć na stronie www.covidchallenge.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zainteresował Cię ten insight?

Dowiedz się więcej o naszym doświadczeniu i przekonaj się, w jaki sposób odpowiemy na Twoje potrzeby!

Podobne publikacje

Praca zdalna to dla naszego zespołu codzienność, ale często słyszymy pytania o to, jak działa agencja, która nie ma stałego biura. Czy pracując z ponad dziesięciu różnych miejsc rozproszonych po kraju możemy regularnie spotykać się na kawę? Jak współpracujemy z mediami? Dowiedz się, jak wygląda praca agencji zdalnej od kuchni.  

Zakres naszych obowiązków dynamicznie rośnie i okazuje się, że papierowy kalendarz i odręczne notatki nie są już wystarczające. Dzięki postępującej digitalizacji korzystamy z rozwiązań, które pomagają nam w codziennych obowiązkach. Z jakimi narzędziami nie rozstajemy się w naszej pracy?