Jak chronić dane firmowe | Planet Partners

Jak chronić dane firmowe

Warto więc przemyśleć ten często bagatelizowany temat i profilaktycznie zabezpieczyć się przed pozornie tylko małą szkodą jaką niesie np. kradzież laptopa firmowego. Pierwszym i chyba najtańszym zabezpieczeniem jest regularne wykonywanie tzw. backupów, czyli robienia kopii zapasowych poczty, dokumentów roboczych oraz innych ważnych plików przechowywanych na każdym komputerze w pracy. Tu z własnego doświadczenia polecamy wykonywanie kopii podwójnych, czyli jednej na serwerze firmowym a drugiej na osobnym serwerze webowym. Pozwala to na podwójne zabezpieczenie danych i szybki import w przypadku ich nagłej utraty.

Kolejnym rozwiązaniem które powinny wprowadzić firmy wyposażające pracowników w laptopy to linki zabezpieczające przed ich kradzieżą. Tu warto skorzystać z porad przedstawionych w artykule na portalu FrazPC.pl, w którym opisano m.in. rozwiązania naszego wieloletniego klienta – marki Kensington: http://www.frazpc.pl/artykuly/827341,Ochrona-notebookw-przed-kradzie.html. Rozwiązanie to również nie generuje wielkich kosztów, a przynosi jednak pewną ochronę sprzętu przed niepowołanymi osobami. Oczywiście pracownik powinien być odpowiednio przeszkolony i pouczony przed np. zostawianiem laptopa na siedzeniu w samochodzie podczas nieobecności czy pamiętaniu o przypięciu laptopa podczas pracy w kawiarnii.

Kolejnym rozwiązaniem, które warto wprowadzić w firmie jest praca w chmurze, czyli współdzielenie dokumentów, uruchamianie aplikacji i przechowywanie plików na serwerach zewnętrznych. Pozwala to na zdalny dostęp do zasobów firmowych niezależnie od miejsca i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych wraz z regularnym tworzeniem ich kopii zapasowych. Minusem tego rozwiązania jest wymagany stały i w miarę szybki dostęp do sieci, co przy chwilowym braku sieci generuje problem z dostępem do danych. Więcej na temat tego typu rozwiązań można przeczytać w artykule: http://webhosting.pl/Polscy.przedsiebiorcy.wybieraja.prace.w.chmurach.

Powyższe rozwiązania warto jednak przemyśleć i wprowadzić chociażby częściowo, aby profilaktycznie zabezpieczyć najważniejsze aktywa każdej firmy doradczej – czyli know-how, często występujący w formie różnych dokumentów, strategii, korespondencji elektronicznej czy zapisanych prezentacji.