Logo Planet Partners – Kolor

Wagary od pracy

Dziś 21 marca – pierwszy dzień wiosny! Wśród wielu zwyczajów świętowania tego dnia są dobrze pamiętane przez nas wagary! Kto nie był choć raz na tej planowanej ucieczce ze szkoły..? No właśnie.

Zastanawiałam się czy prawo pracy daje nam – dorosłym jakąś namiastkę wagarów. Otóż okazuje się, że tak. Pewnie niejeden czytając ten tekst powie: ale to nie żadne wagary tylko po prostu urlop! Ok, zgodzę się, ale przecież można nazwać zrobienie sobie wolnego – urlopem, a można – urwaniem się z pracy 😉

Podpowiem Wam kiedy i ile razy 🙂 możemy zrobić sobie wagary w pracy.

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze zależnym od jego stażu pracy i może to być 20 lub 26 dni. Dodatkowo przysługuje nam jeszcze:

1 dzień – z okazji ślubu dziecka (urlop okolicznościowy)

2 dni – w przypadku narodzin dziecka (urlop okolicznościowy)

2 dni – na swój ślub (urlop okolicznościowy)

2 dni – opieka na dziecko do lat 14 (można wykorzystać w dowolnym momencie w roku kalendarzowym bez podawania przyczyny)

20 tygodni – urlop macierzyński (jeżeli kobieta urodziła 1 dziecko)

31 tygodni – urlop macierzyński (przy bliźniakach)

33 tygodnie – urlop macierzyński (przy trojaczkach)

35 tygodni – urlop macierzyński (przy narodzinach czworaczków)

37 tygodni – urlop macierzyński (jeśli urodzą się pięcioraczki)

14 dni – urlop tacierzyński (obowiązujący od tego roku)

3lata – wychowawczy (bezpłatny)

Dodatkowo:

4 dni – urlop na żądanie (do wykorzystania w ciągu całego roku kalendarzowego, dni są wliczane do urlopu podstawowego. Trzeba powiadomić o tym szefa najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu – przed godziną, o której powinniśmy być na stanowisku pracy. Wystarczy uprzedzić telefonicznie, można napisać maila lub sms-a)

Można też skorzystać z urlopu bezpłatnego pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę. Czas trwania urlopu wyznacza pracownik. Bezpłatny urlop podejmujemy zwykle w celu podjęcia innej pracy, sprawowania opieki nad dzieckiem lub po prostu …. przeznaczamy na odpoczynek.

Na koniec dodam coś dla wszystkich „honorowych”. Dawcy krwi mogą liczyć na przywileje w postaci prawa do zwolnienia od pracy na czas oddawania krwi.

Zatem życzę wszystkim, wielu okazji do wiosennych spacerów, jak najczęstszych wypadów za miasto i wyrozumiałych przełożonych 🙂 No to na wagary!

 

Katarzyna Banaś

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

RAPORTY

W naszym raporcie przenalizowaliśmy jaki jest rodzimy obszar IT w sektorze kosmicznym, z dwóch perspektyw – od strony rozwoju biznesu i realizowanych projektów, ale też okiem przedstawicieli działów HR badanych przez nas podmiotów. Po wykonaniu przedmiotowego badania, widzimy już jak niesamowicie fascynującym światem jest sektor kosmicznego IT.
Pierwsze w Polsce badanie wizerunku sektora kosmicznego zawierający analizę medialną sektora oraz wyniki badania jakościowego.

WARTO WIEDZIEĆ

TAGI

Zainteresował Cię ten insight?

Dowiedz się więcej o naszym doświadczeniu i przekonaj się, w jaki sposób odpowiemy na Twoje potrzeby!

Podobne publikacje

Opowiadanie historii jest tym, co już od początków istnienia ludzkości umożliwiało dzielenie się doświadczeniami, przekazywanie wiedzy i łączenie się z innymi na poziomie emocjonalnym. Współcześnie, storytelling stał się również istotnym elementem komunikacji wielu marek. W 2024 roku wraca do gry ze zdwojoną mocą. Na co zwrócić uwagę tworząc jego cyfrową wersję?  

Czego życzą sobie PR-owcy? Samych wygranych przetargów, dodatkowej godziny w ciągu doby i serialu, który pokaże światu na czym naprawdę polega nasza praca – przynajmniej według członków naszego zespołu! Spełnienie tych marzeń może być trudne, dlatego w naszym PRezentowniku znajdziesz propozycje praktycznych i łatwiejszych do zdobycia prezentów dla Twojego PR-owca.

Podjęcie przez firmy aktywności w mediach stanowi często ważny element w układance strategii komunikacyjnej marki lub produktu. Ocena skuteczności pozwala określać kierunki kolejnych działań. Jak to zrobić w przypadku PR-u? Czy to możliwe?