Logo Planet Partners – Kolor

Analiza obszaru IT w polskim sektorze kosmicznym

Sektor kosmiczny to dzisiaj jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki na świecie. Z każdym rokiem wzrasta globalne zainteresowanie sektorem – zarówno z perspektywy nowych przedsiębiorstw, jak i inwestorów. Z tego powodu szacowana globalna wartość sektora może wynieść do 2040 roku nawet 1,1 biliona dolarów. Wśród realizowanych działań, na pierwszy plan najczęściej wysuwają się projekty rakiet nośnych, satelitów czy robotów planetarnych. Mimo to, obecnie najbardziej kluczowym jest obszar IT, czyli fundament poprawnego funkcjonowania każdego z nich. Zarówno oprogramowanie pokładowe satelitów, obliczanie trajektorii lotu, zapewnianie bezpieczeństwa w łączności pomiędzy orbitą a stacjami naziemnymi czy przetwarzanie danych kosmicznych to tylko jedne z wielu dziedzin, w jakich specjalizuje się branża kosmicznego IT.

W naszym raporcie przenalizowaliśmy jaki jest rodzimy obszar IT w sektorze kosmicznym, z dwóch perspektyw – od strony rozwoju biznesu i realizowanych projektów, ale też okiem przedstawicieli działów HR badanych przez nas podmiotów. Po wykonaniu przedmiotowego badania, widzimy już jak niesamowicie fascynującym światem jest sektor kosmicznego IT. Już teraz widzimy przestrzeń na jeszcze więcej pytań, chęć zebrania dodatkowych danych i chęci rozwoju pracowników, także wewnątrz sektora. Liczne szkolenia z zakresu tematyki kosmicznej i inżynierii, jak m.in. ARP Space Academy, które od lat w swojej ofercie zawiera Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., są dopełnieniem aktualnych potrzeb sektora. Stałe doskonalenie umiejętności i zdobywanie coraz szerszej wiedzy, jest niezbędnym elementem pracy w tej branży, ale też pełni skuteczną rolę katalizatora napędzającego dynamiczny wzrost zainteresowania branżą. Jednakże uwzględniając specyfikę pracy naszych podmiotów, ich coraz większe obciążenie projektami i wyraźne zwiększanie konkurencyjności na arenie międzynarodowej, musieliśmy zawrzeć kompromis, który pozwolił na opracowanie niniejszej, pierwszej takiej analizy w Polsce. Badanie przeprowadziliśmy metodą partycypacyjno-ekspercką, analizując polskie i globalne materiały źródłowe i raporty oraz kierując pytania i rozmawiając z 25 firmami w Polsce, zatrudniającymi łącznie blisko 1500 pracowników.

Mamy nadzieję, że przedstawiona przez nas analiza będzie porcją cennej wiedzy o możliwościach rozwoju w kosmicznym IT.

Autorzy raportu:

  • Łukasz Wilczyński
  • Natalia Kapka
  • Anna Piotrowska

 

Konsultacja merytoryczna:

  • Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego

Pobierz raport za darmo

RAPORTY

W naszym raporcie przenalizowaliśmy jaki jest rodzimy obszar IT w sektorze kosmicznym, z dwóch perspektyw – od strony rozwoju biznesu i realizowanych projektów, ale też okiem przedstawicieli działów HR badanych przez nas podmiotów. Po wykonaniu przedmiotowego badania, widzimy już jak niesamowicie fascynującym światem jest sektor kosmicznego IT.
Pierwsze w Polsce badanie wizerunku sektora kosmicznego zawierający analizę medialną sektora oraz wyniki badania jakościowego.

WARTO WIEDZIEĆ

Zainteresował Cię ten insight?

Dowiedz się więcej o naszym doświadczeniu i przekonaj się, w jaki sposób odpowiemy na Twoje potrzeby!